HALK SAĞLIĞI UZMANLARI DERNEĞİ (HASUDER) COVID-19 GÖREV GRUBU

GÜNÜN KONUSU:

YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI (COVID-19) 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YAŞADIKLARINA ODAKLANMAK…

Doküman Dr. Dilek Aslan tarafından 30.4.2020 tarihinde hazırlanmıştır.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile mücadele sağlık çalışanlarının rolü son derece önemlidir. Pandeminin başından bu yana sağlık çalışanlarının yaşadıkları deneyimler yol gösterici olmuştur. Konuya dikkat çeken bir yazı “Lancet-Global Health” dergisinde 29 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmıştır. Makalenin yazarları, Qian Liu ve arkadaşları tarafından yapılan niteliksel bir araştırma sonuçlarına da dayanarak sağlık çalışanlarının deneyimlerine ilişkin aşağıdaki bazı konulara vurgu yapmışlardır:[1]

  1. Hastaları tedavi ederken yüksek sorumluluk duygusu taşımaktadırlar.
  2. Güçlü bir ekip çalışması ruhuna sahiptirler.
  3. Sağlık çalışanları salgınlar sırasında enfeksiyon riski, yetersiz kişisel koruyucu ekipman, ağır iş yükü, insan gücü eksikliği, tükenme riski, aileden ayrılma, vb. ile karşı karşıyadırlar. Bu gibi durumlar sağlık çalışanlarında stres, anksiyete, depresyon, uyku sorunları, öfke, korku gibi ruhsal sağlık sorunlarına yol açabilir. Etkiler uzun süreli de olabilir.
    • Tükenme, hastalığı başkalarına bulaştırma, güçsüz hissetme gibi fiziksel ve ruhsal zorluklara rağmen mücadele sürecinde sağlık çalışanları oldukça dirençlidirler. 
  4. Sağlık çalışanlarının deneyimleri pandeminin farklı aşamalarında değişebilir.
  5. Sağlık çalışanlarının sağlığının korunması için sürekli ve kapsamlı destek mekanizmalarının kurulması gerekmektedir.
Makalenin tamamının okunması için dipnot bölümünde künye sunulmuştur.

Yazarların da ifade ettikleri gibi; sağlık çalışanlarının sağlığının korunması için sürekli ve kapsamlı destek mekanizmalarının kurulması gerekmektedir.


[1] Xiong Y, Peng L. Focusing on health-care providers’ experiences in the COVID-19 crisis. The Lancet Global Health. [Internet] https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30214-X/fulltext Erişim: 30.4.2020.

Paylaş