HALK SAĞLIĞI UZMANLARI DERNEĞİ (HASUDER) COVID-19 GÖREV GRUBU

HAFTANIN KONULARI[1]

YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI (COVID-19) 

“Eski normale” DÖNÜŞ YOK !
“Yeni normale” mutlaka UYUM SAĞLANMALI !

Doküman Dr. Dilek Aslan tarafından 26.7.2020 tarihinde hazırlanmıştır.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) pandemi olarak ilan edildiği günden bu yana dünya gündemini meşgul etmeye devam etmektedir. Ancak, hastalıkla ilgili küresel düzeydeki sayılar küresel mücadelenin güçlendirilmesi gereğini ortaya koymaktadır. Dünyada milyonlarca kesinleşmiş vaka ve 600.000’in üzerinde olan ölüm[2] toplumsal düzeyde yaralar açmaya devam etmektedir.

Birleşmiş Milletler (BM), her fırsatta, küresel mücadelenin önemine dikkat çekmekte ve geliştirici yaklaşımları önermektedir. Toplum, hastalığın kesin çözümünü beklemektedir. Ancak, bu beklenti henüz karşılanamamıştır. Birleşmiş Milletler tarafından 23 Temmuz 2020 Perşembe günü Dünya Sağlık Örgütü’nün aynı gün yapmış olduğu uyarılarına dikkat çeken önemli bir açıklama kamuoyu ile paylaşılmıştır. Paylaşımda herkesin “yeni normale” uyum sağlaması gerektiği üzerinde bir kez daha durulmuştur. Açıklamada ayrıca pandemide sağlık çalışanlarının durumuna da yer verilmiştir. Küresel olarak, COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 10’unun sağlık profesyonelleri olduğu ifade edilmektedir. Bu konuda ülkeler arasında farklılıklar görülmektedir. Örneğin, Afrika’da görev yapan sağlık çalışanlarının enfeksiyon durumları hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Pandemide ön saflarda görev alan sağlık çalışanları arasında hastalık riskini artıran faktörlerin kişisel koruyucu ekipman eksikliği olması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin yeterince güçlü olmaması yer almaktadır.[3]

Önlemler bellidir, ancak uyum ve uygulamalarda sorunlar vardır. Tam uyum ve uygulamalarda %100 başarı sağlanamadıkça pandemi ile mücadele eksik kalmaktadır.

Bugün için;

“Eski normale” DÖNÜŞ YOK !

“Yeni normale” mutlaka UYUM SAĞLANMALI !


[1] Bu sayfada yer verilmesi istenilen konu başlıkları diaslan.dr@gmail.com adresine öneri olarak iletilebilir. Akış ve gereksinimlerle uyumlu olması durumunda önerilerin değerlendirmeye alınması olanaklıdır.

[2] WHO Coronavirus Disease (COVID-19) Dashboard. Data last updated: 2020/7/26, 2:34pm CEST. Internet https://www.un.org/en/  Erişim:26.7.2020.

[3] Internet https://news.un.org/en/story/2020/07/1068941 Erişim:26.7.2020.

Paylaş