HALK SAĞLIĞI UZMANLARI DERNEĞİ (HASUDER) COVID-19 GÖREV GRUBU

HAFTANIN KONULARI:[1]

YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI (COVID-19)

“Günlük yaşamınızı sürerken risklerinizin farkında mısınız?”
Unutmayın; en güvende EVİNİZDESİNİZ…

Doküman Dr. Dilek Aslan tarafından 27.9.2020 tarihinde hazırlanmıştır.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile ilgili korunma en öncelikli adımdır. Korunmanın farklı yöntemleri arasında olan “evde kalmak” etkilidir.


COVID-19 sürecinde evde kalmak, kendinizi ve başkalarını hastalıktan korur.

#EvdekalTürkiye

.

Seyahat etmek, COVID-19’a yakalanma ve hastalığı yayma riskini artırmaktadır. Bununla birlikte, seyahat ile ilgili bazı merak edilen konular bulunmaktadır. Bu konulara açıklık getirebilmek amacıyla; Amerika Birleşik Devletleri Hastalıklardan Korunma ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından bazı faaliyetlerin COVID-19 açısından risklerini ortaya koyan bir doküman yayınlanmıştır ve Tablo 1 içeriğinde yer verilen günlük yaşamda sürdürülen faaliyetlerin riskleri ortaya konulmuştur.[2] Bu riskleri iyi bilmek ve gerekli önlemleri alabilmek son derece önemlidir.

Tablo 1. Bazı faaliyetlerin COVID-19 açısından riskleri.

* Hava yolculuğu, sizi diğer insanlarla ve sık dokunulan yüzeylerle yakın temasa getirebilecek güvenlik hatlarında ve havaalanı terminallerinde zaman geçirmeyi gerektirir. Virüslerin ve diğer mikropların çoğunun, uçaklarda havanın filtrelenmesi nedeniyle kolayca yayılmadığı ifade edilmektedir. Ancak, kalabalık uçuşlarda fiziksel mesafeyi korumak zordur ve başkalarıyla araya 1,5-2 metre mesafe konulamadığında bazen saatlerce oturmak COVID-19 riskini artırabilir. Hava yolculuğu riskini artırabilecek faktörler arasında uçuş süresi ve uçaktaki diğer kişilerin maske takıp takmadığı sayılabilir.

** Bireysel koşullara ve risk değerlendirmelerine göre (bir aile üyesinin veya arkadaşın evinde kalmak, bir otelde ya da hanenizden kişilerle misafirlerin konakladığı yerlerde kalmaktan daha az riskli olabilir)


[1] Bu sayfada yer verilmesi istenilen konu başlıkları diaslan.dr@gmail.com adresine öneri olarak iletilebilir. Akış ve gereksinimlerle uyumlu olması durumunda önerilerin değerlendirmeye alınması olanaklıdır.

[2] Know your travel risk. Internet https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/travel-risk.html Erişim:27.9.2020.

Paylaş